تبلیغات
دانستنیها (گوناگون ) - بیماری پسوزیاریس
دوشنبه 16 فروردین 1389

بیماری پسوزیاریس

   نوشته شده توسط: ابوالفضل تنها    


پسوریازیس چیست؟
پسوریازیس یك بیماری مزمن پوستی است كه نام آن از كلمه ای یونانی به معنی «خارش» گرفته شده است. در این بیماری ناحیه‏ای از پوست، ملتهب شده و برجسته می‏شود، كه با قرمزی پوست و خارش همراه است و روی آن نیز پوسته‏های نقره ای رنگ دیده می‏شود. پوست سر، آرنج‏ها و پشت بدن بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.
 گاهی شدت پسوریازیس آنقدر خفیف است كه بیمار اصلاً از ابتلا به آن آگاه نیست. از سوی دیگر گاهی این بیماری آنقدر شدید می‏شود كه نواحی گسترده‏ای از بدن را می‏پوشاند.
 خوشبختانه امروزه، پزشكان قادرند حتی شدیدترین موارد پسوریازیس را نیز تحت كنترل درآورند.
بیماری پسوریازیس مسری نیست و از شخصی به شخص دیگر منتقل نمی‏شود ولی در افرادی كه یكی از اعضای خانوادة آنها به این بیماری مبتلا است، بیشتر بروز می‏كند. شیوع این بیماری بین 1 تا 2 درصد كل جمعیت می‏باشد، بنابراین در ایران حداقل 600 هزار نفر به این بیماری مبتلا می‏باشند.
علت ابتلا به پسوریازیس چیست؟
 علت ایجاد این بیماری ناشناخته است ولی عامل وراثت در ابتلا به این بیماری نقش مهمی دارد. با اینحال، تحقیقات اخیر، به وجود نوعی ناهنجاری در فعالیت گلبول‏های سفید در جریان خون اشاره می‏كند كه می‏تواند آغاز كنندة فرآیند التهاب در پوست باشد و موجب افزایش سرعت پوسته ریزی شود. سرعت ریزش سلول‏های پوست در این بیماری گاهی به سه تا چهار روز یكبار هم می‏رسد (یعنی 5 تا 10 برابر سریعتر از حالت طبیعی). بیماران اغلب حدود 10 تا 14 روز پس از ایجاد بریدگی، خراشیدگی، سائیدگی و یا آفتاب سوختگی شدید در پوست، متوجه پیدایش ضایعات جدیدی بر روی بدن خود می‏شوند كه همان پسوریازیس است.
 پسوریازیس ممكن است توسط عواملی نظیر عفونتها، از جمله عفونت استرپتوكوكی حلق و همچنین بعضی از داروها مجدداً فعال شود. این بیماری معمولاً در فصل زمستان به علت خشكی پوست و كاهش تابش نور آفتاب بوجود می‏آید. پسوریازیس به شكل‏های متعددی از نظر شدت، طول دوره بیماری، منطقه درگیری و اشكال پوسته‏ها بروز می‏كند.
علایم پسوریازیس
 شایع‏ترین علامت پسوریازیس به صورت برجستگی‏های كوچك قرمز رنگ است. بتدریج این ضایعه بزرگتر شده و سطح آن پوسته پوسته می‏شود. در حالیكه پوسته‏های سطحی براحتی جدا شده و می‏ریزند، پوسته‏های زیرین برداشته شوند، پوسته زیر آنها دردناك شده و خونریزی خواهد كرد. بتدریج این نواحی قرمز، رشد كرده و گاهی حتی كاملاً وسیع و چشمگیر می‏شوند.
 پسوریازیس در نقاط مختلف بدن می‏تواند به اشكال مختلفی دیده شود:
• آرنج‏ها، زانوها، نشیمنگاه، ناحیه تناسلی، بازوها، پاها، پوست سر و ناخن‏ها نواحی هستند كه بیش از سایر نقاط بدن به پسوریازیس مبتلا می‏شوند. پسئریازیس معمولاً دو طرف بدن را به طور قرینه مبتلا می‏كند.
• روی ناخن‏های مبتلا به پسوریازیس فرورفتگی‏های كوچكی به چشم می‏خورد. ناخن‏ها ممكن است شل یا ضخیم و خمیده شوند. اصولاً درمان پسوریازیس ناخن مشكل است.
• پسوریازیس معكوس، زیربغل، پستان‏ها و نواحی چین‏دار بدن در مجاورت كشاله‏ران، نشیمنگاه و ناحیه تناسلی را مبتلا می‏كند.
• پسوریازیس قطره‏ای معمولاً كودكان و بالغین جوان را مبتلا می‏كند. در این نوع  بیماری اغلب بدنبال یك گلو درد، از تعداد زیادی نقاط كوچك قرمز رنگ و قطره مانند پوشیده می‏شود. این بیماری معمولاً خودبه‏خود طی چند هفته تا چند ماه خوب شده و علایم آن محو می‏شوند.
• حدود 30 درصد از بیماران مبتلا به پسوریازیس، دچار درد و التهاب به حدی است كه باعث ناتوانی بیمار می‏شود. در بعضی از افراد، در صورت گرفتاری شدید پوست، شد گرفتاری مفاصل هم افزایش می‏یابد. گاهی با بهبود ضایعات پوستی، از شدت درد مفاصل هم كاسته می‏شود.
درمان پسوزیاریس چگونه است؟
 به علت شناخته نشدن علت بیماری، هنوز درمان قطعی برای این بیمای وجود ندارد. روش‏های مختلف درمانی برای بیماری پسوریازیس وجود دارد كه براساس سن بیمار، شدت و وسعت بیماری، سلامت عمومی بیمار و شرایط اقتصادی، اجتماعی او باید درمان مناسبی برای بیماری انتخاب گردد. گاهی بیمار بتدریج به یك درمان مقاوم می‏شود كه باید درمان وی را تغییر داد و یا روش دیگری به عنوان مكمل به آن افزود. به هر حال درمان بیماری پسوریازیس بسیار طولانی بوده و نیازمند مراجعات مكرر به متخصص پوست می‏باشد.
 هدف از درمان، كاستن التهاب وكند كردن سرعت تقسیم سلول‏های پوست است. كرم‏های مرطوب كننده و لوسیون‏ها با نرم كردن پوسته‏ها به كنترل خارش كمك می‏كنند. رعایت رژیم‏های غذایی خاص در درمان پسوریازیس تأثیری نداشته است.
 معمولاً در مواردی كه بیماری محدود می‏باشد، از داروهای موضعی كه محتوی تركیبات كورتون، ویتامین D صناعی، قطران یا آنترالین هستند، استفاده می‏شود. به این داروها ممكن است استفاده از نور طبیعی آفتاب یا نور ماوراءبنفش نیز افزوده شود. در موارد خیلی شدید پسوریازیس، ممكن است نیاز به مصرف داروهای خوراكی همراه و یا بدون استفاده از نور درمانی باشد.
 اگر چه قرار گرفتن در معرض نور خورشید به بسیاری از بیماران در تخفیف علایم بیماری كمك می كند، ولی باید با احتیاط زیادی مورد استفاده قرار گیرد. در برخی موارد می‏توان از اشعة ماوراءبنفش استفاده نمود.
درمان‏های مختلف پسوریازیس
• استروئیدها (كورتون‏ها): كرم‏ها، پمادها و لوسیون‏های محتوی داروهای كورتونی می‏توانند به طور موقت پوست را تسكین داده و بیماری را در بسیاری از افراد كنترل نمایند. از فرآورده‏های ضعیف‏تر در نقاط خیلی حساس بدن مانند ناحیة تناسلی، كشالة ران و صورت استفاده می‏شود. ولی برای كنترل بیماری در پوست سر، آرنج‏ها، زانوها، كف دست و پا و تنه معمولاً نیاز به مصرف فرآورده‏های قوی‏تر می‏باشد. گاهی لازم است روی پوستی كه پماد یا كرم به آن مالیده شده است با پوشش نایلونی مناسبی پوشانیده شود تا كرم حداكثر تأثیر را بنماید. اینگونه داروها باید با دقت بسیار و حتماً تحت نظر متخصص پوست بكار بده شود، عوارض جانبی فرآورده‏های كورتون‏دار قوی عبارتند از: نازك شدن پوست،گشاد شدن عروق خونی، تخریب پوست و تغییر رنگ آن، قطع ناگهانی مصرف این داروها موجب حادت رشدن بیماری خواهد شد. پس از ماه‏ها درمان، ممكن است پسوریازیس نسبت به فرآورده‏های استروئیدی مقاوم شود.
• درمان پوست سر: درمان پسوریازیس پوست سر بستگی به شدت بیماری، بلندی موها و طرز زندگی بیمار دارد. طیف گسترده‏ای از شامپوها، روغن‏ها، محلول‏ها و اسپری‏ها برای این منظور تهیه شده است كه اكثراً محتوی قطران یا كورتون هستند. بیمار باید از شستشوی زیاد سر با شامپو و خراشیدن پوست سر خودداری كند.
• آنترالین: دارویی است كه بخوبی روی ضایعات صعب العلاج پسوریازیس اثر می‏كند. این دارو می‏تواند موجب تحریك و رنگین شدن موقتی پوست و لباس‏ها گردد.
• ویتامین D: امروزه، یك تركیبی صناعی ویتامین D به نام «كلسی پوترین» یا «كلسی پوتریول» وجود دارد كه فقط با نسخه قابل تهیه است. این دارو برای بیماران مبتلا به پسوریازیس مفید است و می‏تواند همراه با سایر درمان‏ها بكار برده شود. به منظور جلوگیری از بروز عوارض جانبی باید به میزان محدودی از این دارو استفاده شود. ویتامین D  معمولی كه می توان آن را از هر داروخانه یا فروشگاهی خریداری كرد، هیچ ارزشی در درمان پسوریازیس ندارد.
• قطران: بیش از یكصد سال است كه قطران برای درمان پسوریازیس استفاده می‏شود. با پیشرفت تكنولوژی، فرآورده‏های دارویی نیز بسیار پیشرفت كرده و همین طور استفاده از آنها راحت‏تر شده است. از فرآورده‏های قوی‏تر برای درمان مناطق صعب العلاج‏تر استفاده می‏شود. مشكل عمده این تركیبات بوی ناخوشایند آنها است.
گاهی از قطران همراه با نور ماوراءبنفش به طور همزمان برای درمان پسوریازیس حاد استفاده می‏شود. مدت تماس با نور ماوراءبنفش، بسته به نوع پسوریازیس و حساسیت پوست بیمار متفاوت است.
• نور درمانی: نور خورشید و نور ماوراءبنفش، سرعت رشد سلول‏های پوست را كند می‏كنند، اگر چه نور خورشید و نور ماوراءبنفش موجب پیری پوست، آب مروارید و سرطان پوست می‏شوند، ولی نور درمانی در صورتی كه تحت نظر پزشك انجام شود می‏تواند بی‏خطر و سودند باشد. بیمارانی كه مبتلا به نور درمانی در مراكز مجهزی داشته باشند كه اختصاصاً به همین منظور  تجهیز شده‏اند.
بیماران پسوریازیسی كه در آب و هوای گرم زندگی می‏كنند ممكن است توصیه شود كه مستقیماً و با احتیاط حمام آفتاب بگیرند. حتماً قبل از خود درمانی با نور آفتاب طبیعی یا مصنوعی با یك پزشك متخصص پوست و مو مشورت كنید.
• پووا (PUVA): زمانی كه پسوریازیس به سایر درمان‏ها جواب ندهد یا خیلی گسترده باشد، پووا درمانی در 85 تا 90 درصد افراد مؤثر خواهد بود. نام این روش درمانی، از تركیب دو عامل درمانی "Psoralen + UVA" اقتباس شده است. ابتدا به بیماران، دارویی به نام پسورالن داده می‏شود سپس بیماران 1 تا 2 ساعت بعد با دقت و احتیاط زیاد تحت تابش حساب شده نوعی خاصی از پرتوهای ماوراءبنفش (نوعA  یا(UVA  قرار می‏گیرند. معمولاً 25 جلسه درمان در یك دورة درمانی دو یا سه ماهه لازم است تا پوست كاملاً درمان شود. حدود 30 تا 40 جلسه درمان در سال لازم است تا پسوریازیس را تحت كنترل نگه دارد.
از آنجایی كه پسورالن در داخل عدسی چشم باقی می‏ماند و می‏تواند موجب پیدایش آب مروارید در عدسی چشم گرددۀ بیماران باید حتماً از لحظة استفاده از پسورالن تا غروب آفتاب همان روز، از عینك‏های آفتابی كه جلوی نور ماوراءبنفش را می‏گیرند استفاده كنند. همچنین بیماران باید در طی درمان، پوست خود را از تابش نور آفتاب كاملاً محافظت نمایند.
پووا درمانی اگر مدت خیی زیادی تكرار شود خطر ابتلا به پیری پوست، كك و مك و سرطان پوست را زیاد می‏كند. لذا تمام مراحل پووا درمانی باید تحت كنترل و نظارت متخصص پوست و مو انجام شود.
• متوتركسات: یك داروی خوراكی ضدسرطان است. زمانی كه سایر داروها از درمان پسوریازیس ناتوان ماندند این دارو نتایج بسیار درخشانی به بار می آورد. از آنجایی كه مصرف این دارو می‏تواند عوارض جانبی خاصی بویژه عوارض كبدی به دنبال داشته باشد، انجام آزمایش‏های خون منظم همزمان با مصرف دارو ضروری است. حتی عكس‏برداری از قفسه سینه با اشعه ایكس و در موارد نادر، نمونه‏برداری از كبد نیز ممكن است لازم باشد.
سایر عوارض جانبی این دارو عبارتند از ناراحتی معده، تهوع و سرگیجه. این دارو به صورت قرص و آمپول موجود است و معمولاً یك بار در هفته مصرف می‏شود.
• رتینوئیدها: این داروها مشتق از ویتامین A بوده و به تنهایی یا همراه با نورماوراءبنفش برای درمان موارد شدید پسوریازیس تجویز می‏شوند. عوارض جانبی آن عبارتند از: خشكی پوست لب‏ها و چشم‏ها، افزایش مقادیر چربی خون و پیدایش زواید خاری شكل در استخوان‏ها، رتینوئیده‏ها (تیگازون و نئوتیگازون) نباید توسط خانم‏هایی كه باردار هستند و باردار هستند و یا تصمیم دارو دارند، استفاده شوند زیرا می‏تواند موجب پیدایش ناهنجاری‏های جنینی مادرزادی در نوزادان آنها شوند. در زمان مصرف اینگونه داروها، مراقبت توسط متخصصین پوست و نیز انجام آزمایش‏های خون به صورت مرتب الزامی است.
• سیكلوسپورین: این دارو تضعیف كننده سیستم ایمنی بوده و معمولاً برای پیشگیری از پس زدن عضو پیوندی مصرف می‏شود. در موارد شدید كه پسوریازیس به سایر درمان‏ها پاسخ نداده باشد، می‏توان از این دارو استفاده نمود. عوارض جانبی عمدة این دارو شامل افزایش فشار خون و آسیب كلیه‏ها می‏باشد، لذا بیماران باید به طور مرتب تحت نظر باشند.
گرچه روش های درمانی كه به آنها اشاره شد به تنهایی و یا همراه با یكدیگر قادر به كنترل بیماری و بهبود چشمگیر در اكثر مبتلایان به پسوریازیس می‏باشند، ولی هیچ كدام بیماری را به صورت قطعی و دایمی شفا نمی‏دهند. پزشكان و سایر متخصصین، دایم در حال آزمایش داروها و روش‏های درمانی جدید هستند.
به یاد داشته باشید كه پسوریازیس اگر چه آزار دهنده است ولی در صورت درمان مناسب و رعایت دستورات پزشكی، می توان با آن كنار آمد و بیماری را كنترل كرد.


buy cheap cialis coupon
جمعه 16 آذر 1397 11:56 قبل از ظهر

Really all kinds of helpful facts.
buy original cialis we use it cialis online store cialis cuantos mg hay generic cialis with dapoxetine cialis generico milano prix cialis once a da we recommend cheapest cialis rx cialis para comprar cialis generisches kanada best generic drugs cialis
Cialis 20 mg
پنجشنبه 15 آذر 1397 04:45 بعد از ظهر

You said that effectively!
free generic cialis generic cialis at the pharmacy canadian cialis generic low dose cialis cialis generico online cialis 100 mg 30 tablet cialis generika in deutschland kaufen overnight cialis tadalafil acheter cialis kamagra viagra cialis levitra
buy cheap cialis on line
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:59 بعد از ظهر

You made your stand very clearly!!
purchase once a day cialis cialis from canada click now cialis from canada generic low dose cialis buy cialis online nz warnings for cialis cialis generico milano cialis cuantos mg hay we like it cialis price cialis en 24 hora
Buy cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:34 قبل از ظهر

You have made your point pretty effectively..
cialis online deutschland generic low dose cialis cialis venta a domicilio cialis pills in singapore cialis sale online cialis prices in england cialis tadalafil online generic cialis pill online side effects for cialis cialis name brand cheap
buy cialis delhi
سه شنبه 13 آذر 1397 07:10 بعد از ظهر

You explained that fantastically.
cialis daily dose generic cialis per paypa cialis 5 mg para diabeticos how does cialis work achat cialis en europe cialis australia org generic low dose cialis enter site very cheap cialis female cialis no prescription buy original cialis
Buy generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:06 قبل از ظهر

With thanks. Plenty of write ups.

cialis generico in farmacia generic for cialis cialis 5mg billiger buying cialis overnight buy online cialis 5mg il cialis quanto costa cialis 5mg prix cialis en mexico precio cialis rezeptfrei american pharmacy cialis
Cialis canada
دوشنبه 12 آذر 1397 08:12 بعد از ظهر

Many thanks. A lot of write ups!

cialis e hiv cialis 20 mg cut in half tadalafil 20 mg rezeptfrei cialis apotheke buying cialis in colombia cialis online napol buy cialis online cheapest look here cialis order on line cialis professional from usa cialis canada
buy generic cialis pills
دوشنبه 12 آذر 1397 07:45 قبل از ظهر

You actually mentioned it really well!
cialis rezeptfrei non 5 mg cialis generici cialis generico online canadian discount cialis cialis en 24 hora price cialis wal mart pharmacy cialis soft tabs for sale cialis generico en mexico prices on cialis 10 mg cialis pills price each
buy tadalafil pills
یکشنبه 11 آذر 1397 07:42 بعد از ظهر

Regards. I like this.
cialis online click now cialis from canada buy cialis uk no prescription cialis generic availability i recommend cialis generico achat cialis en europe tesco price cialis cialis online cialis for sale south africa chinese cialis 50 mg
Online cialis
یکشنبه 11 آذر 1397 07:12 قبل از ظهر

Truly tons of helpful knowledge!
cialis coupons tesco price cialis get cheap cialis cialis arginine interactio price cialis wal mart pharmacy we choice cialis pfizer india cialis dosage recommendations acquistare cialis internet cialis patent expiration miglior cialis generico
buy cialis medication
شنبه 10 آذر 1397 07:58 بعد از ظهر

Superb stuff. Regards!
cialis 20mg preis cf venta de cialis canada cialis patent expiration cialis generika in deutschland kaufen generic cialis in vietnam il cialis quanto costa sublingual cialis online cialis 20 mg cut in half we use it cialis online store we recommend cialis info
buy generic cialis online
شنبه 10 آذر 1397 06:50 قبل از ظهر

Wow tons of beneficial data!
cialis super acti cialis generique cialis generique cialis 10mg prix pharmaci buy generic cialis viagra vs cialis vs levitra dosagem ideal cialis price cialis per pill deutschland cialis online interactions for cialis
Generic cialis
جمعه 9 آذر 1397 07:45 قبل از ظهر

Thanks! I enjoy this.
cialis generico en mexico sialis buy cialis online cheapest buy cialis rezeptfrei cialis apotheke cialis cost cialis online nederland purchasing cialis on the internet when will generic cialis be available cialis dosage
buy cialis online
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:35 بعد از ظهر

Really a good deal of amazing information!
cialis 20 mg best price cialis dose 30mg we recommend cialis info what is cialis cialis prezzo di mercato prescription doctor cialis tadalafil 20 mg we like it safe cheap cialis cialis herbs acheter cialis meilleur pri
Buy cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 08:57 قبل از ظهر

Nicely put, Thanks!
prices on cialis 10 mg cialis online holland viagra vs cialis vs levitra cialis tablets australia cialis en mexico precio cialis y deporte tadalafil 20mg link for you cialis price cialis rezeptfrei cialis daily new zealand
buy cialis online safely
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:07 بعد از ظهر

Thanks a lot! I like this.
cialis kaufen bulk cialis buy cialis cheap 10 mg cialis daily new zealand comprar cialis 10 espa241a canadian drugs generic cialis cialis tadalafil online cialis generico online prescription doctor cialis costo in farmacia cialis
buy cialis with no prescription
چهارشنبه 7 آذر 1397 08:23 قبل از ظهر

Cheers, A good amount of write ups.

cialis coupons low cost cialis 20mg legalidad de comprar cialis cialis pas cher paris buy original cialis prix cialis once a da cialis daily new zealand bulk cialis usa cialis online trusted tabled cialis softabs
Online cialis
چهارشنبه 11 مهر 1397 08:55 قبل از ظهر

Thanks! Lots of tips!

cialis 50 mg soft tab generic cialis with dapoxetine cialis for sale south africa cialis kaufen bankberweisung cialis sicuro in linea cialis 30 day sample legalidad de comprar cialis wow cialis tadalafil 100mg safe dosage for cialis cialis 10mg prix pharmaci
Buy generic cialis
دوشنبه 9 مهر 1397 07:09 قبل از ظهر

Awesome information, Many thanks.
cialis tablets australia purchase once a day cialis cialis 20mg prix en pharmacie callus sublingual cialis online preis cialis 20mg schweiz tarif cialis france cialis patentablauf in deutschland order a sample of cialis cialis 5 mg schweiz
http://viagraky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:08 قبل از ظهر

You mentioned that effectively.
cialis 5 mg effetti collateral cialis with 2 days delivery buying cialis on internet cialis diario compra we use it cialis online store order generic cialis online prices on cialis 10 mg precios de cialis generico cialis lowest price free cialis
cialisvonline.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 08:22 بعد از ظهر

Truly lots of terrific material.
we recommend cheapest cialis cialis savings card cialis 5 mg schweiz purchase once a day cialis cialis official site cialis australia org cialis for daily use cilas tesco price cialis how to purchase cialis on line
online pharmacy canada
چهارشنبه 14 شهریور 1397 12:57 بعد از ظهر

You expressed that very well!
canadian discount pharmacies in canada drugs for sale usa how safe are canadian online pharmacies buy vistagra online safe rx from canada canada drug pharmacy global pharmacy canada canada drugs online online pharmacies mexico candida viagra
rldta.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:44 بعد از ظهر

You actually suggested that well.
buy viagra without rx buy generic viagra online uk next day delivery buy viagra online from canada canadian viagra online viagra viagra online prescription online pharmacy uk viagra buy online usa ordering viagra online buy viagra online no rx
cialisvi.com
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:17 بعد از ظهر

Kudos. Great stuff!
no prescription cialis cheap buy cialis online cialis generico how do cialis pills work cialis 5mg billiger cialis coupons printable look here cialis order on line cialis pills in singapore import cialis cialis generico in farmacia
http://cialisvipsale.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 08:12 بعد از ظهر

This is nicely expressed. .
we recommend cialis info cialis lilly tadalafi cialis usa cost buy cialis online side effects for cialis generic cialis levitra order a sample of cialis cialis alternative cialis generico lilly canadian discount cialis
Сialis
پنجشنبه 25 مرداد 1397 12:03 بعد از ظهر
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to
make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog
when you could be giving us something informative
to read?
find viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 08:03 قبل از ظهر

Appreciate it. Lots of content!

viagra generic buy viagra alternative buy kamagra viagra how do i buy viagra online how to purchase viagra buy soft viagra sildenafil or viagra buy viagra online canada no prescription how to purchase viagra online can i buy viagra at cvs
babecolate.com/can-you-buy-cialis-over-the-counter-in-mexico.html
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:42 بعد از ظهر

Thanks a lot, I value this.
buy cialis uk no prescription buying cialis on internet generic cialis at the pharmacy non 5 mg cialis generici cialis lowest price import cialis cialis 30 day sample effetti del cialis sialis generic cialis review uk
Buy generic cialis
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 12:57 بعد از ظهر

You definitely made your point!
buying brand cialis online sialis we like it cialis soft gel generic cialis pill online link for you cialis price cialis kamagra levitra 5 mg cialis coupon printable cialis online nederland cialis 20mg preis cf prix cialis once a da
Buy viagra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 11:10 قبل از ظهر

Wow all kinds of terrific facts.
i want to buy viagra buy brand viagra online without prescription uk viagra buy viagra ireland cheapest generic viagra uk vaigra buy kamagra viagra cheap viagra pharmacy sildenafil pharmacy buy viagra overnight delivery
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30